Geo

Георги Линков

Съосновател и творчески директор на Studio X

Георги е съосновател и творчески директор на Studio X - едно от водещите дигитални студиа на българския пазар. Професионалното му развитие е преминало през няколко рекламни агенции и уеб компании. Занимава се с графичен дизайн, UX и UI повече от 20 години.

Носител e на редица престижни награди в уеб сферата в България и чужбина. Има над 30 статии върху проблемите на интерактивния дизайн и потребителското преживяване.

Участвал е в разработката на визуални и онлайн проекти за едни от най-големите компании в България и чужбина. Преподавал е WEB дизайн в няколко университета, както и е бил гост лектор в различни специализирани курсове по теми свързани с естетическите и функционалните аспекти на онлайн продуктите.

 
Зад кулисите – какво сподели Георги преди SERP Conf. Sofia 2025

Дигиталният дизайн е холистична дейност - той не е за нашето его, а за потребителите

Случвало ли ви се е да „нарушите правилата“ в UX дизайна, за да постигнете SEO цели?

UX/UI правилата в интерактивния дизайн не са нещо статично. Те се променят както с времето, така и в някои аспекти зависят от конкретния проект и бизнес целите му. Разбира се, има добри практики които са наложени и валидирани с времето и нарушаването им трябва да се случва само с много добра причина. В работата ни се е случвало да нарушим или по-скоро да интерпретираме дадени UX/UI правила в името на SEO цели. Обикновено това е ставало в проекти които имат по-специфична бизнес логика и/или се преследват много сериозен конкретен комуникационен и бизнес резултат в даден аспект от проекта. Много е важно когато се предприемат подобни действия, те да са добре осмислени и анализирани в партньорство с клиента и SEO агенцията. Само в подобен случай те са ефективни и полезни за бизнеса и крайния потребител на продукта.

Как успявате да балансирате изискванията на SEO специалистите със създаването на иновативни уеб дизайни?

Иновацията сама по себе си не трябва да е самоцел в UX/UI дейностите. Има проекти в които използването на смели и иновативни графични и функционални подходи е повече от желателно и в крайна сметка работещо от бизнес и клиентска гледна точка. Има обаче и такива, при които подобен подход е неефективен. Изключително важно е още в началото на проекта в екипа да има ясно осъзнаване за целите му и как те ще бъдат постигнати. Говорим за разбиране между всички участници в екипа – бизнес, дизайн, маркетинг, SEO, технически. Заедно с това е важно и винаги да помним, че ние като дизайнери правим продукти за нашите потребители, а не за задоволяване на творческото ни его. Ако тези две неща са на лице, то намирането на баланса между иновативност, функционалност и SEO изисквания се случва органично. В противен случай се наблюдават сериозни търкания между участниците в процеса.

Смятате ли, че UX и SEO вървят ръка за ръка, или има ситуации, в които си противоречат?

Би трябвало да вървят ръка за ръка. Всъщност би трябвало всички аспекти на един дигитален продукт да вървят ръка за ръка – не само UX и SEO. Практиката обаче показва, че понякога има ситуации, в които се получават разминавания. Тънкият момент тук е да се прецени правилно до колко тези разминавания са големи /фундаментални/ и каква е подготовката на UX дизайнера, SEO специалиста, маркетолога, програмиста, проектния мениджър и т.н. за да ги обработят в полза на целия проект, а не да се фаворитизира дадена сфера от него. Честно казано, лично аз съм привърженик на подхода, при който между различните роли в екипа по даден проект, се наблюдава известна добронамерена конкуренция и „борба за надмощие“. Умерено, разбира се. Ако въпросната „конкуренция“ се управлява добре, то вярвам, че крайният резултат за бизнеса и потребителя е по-добър, тъй като е минал през по-задълбочен вътрешен процес на анализ и защита на тези.

Ако можете да дадете само един съвет на начинаещите уеб дизайнери, какъв би бил той?

Малко ми е трудно да дам само един съвет, но ако все пак трябва да избера, то горещо препоръчвам на всеки начинаещ уеб дизайнер да се интересува не само от цвят, композиция, шрифт, контраст, форма, ползваемост и т.н., а и от SEO, SEM, CRO, маркетинг, бизнес, финанси, ИТ, поведенческа психология, музика и визуални изкуства. Съвременният дигитален дизайн е холистична дейност със своя професионално присъщ инструментариум който, разбира се, трябва да се владее отлично. Въпросният инструментариум обаче е смислен за употреба само ако е поставен в услуга на по-широката социална, бизнес и културна парадигма.

Коя е най-голямата грешка, която виждате онлайн магазините да правят често?

Може би ще прозвучи малко странно, но напоследък една от най-честите грешки, които наблюдавам в онлайн магазините, е предоставянето на прекалено много функционалности към крайния клиент. Мисля, че мина времето в което дигиталните продукти бяха като „коледни елхи“ - накичени с всички възможни неща, хрумнали на дизайнера и разработчика, с цел „мощност на инструмента“. Крайният резултат от подобен подход /колкото и добър UX/UI да създадем/ е усещане в потребителя за прекалена софистицираност и „технологичност“, която може да доведе до по-лоша ползваемост и отнема фокуса от краля на онлайн магазина – продукта.

Какво още крие бъдещето на SEO и UX/UI? Разберете на конференцията.
Вземете своя Early Bird билет